Kanion Colca

Kanion Colca jest uważany za najgłębszy kanion na Ziemi , choć wciąż  trwają spory , czy nie jest nim położony w rejonie Arequipy wąwóz  Cotahuasi, ja odwiedziłam jedynie ten pierwszy i na nim się skupię.  Wysokość ścian kanionu to z jednej strony 3300m  i 4200m z drugiej strony , długość kanionu wynosi 120km.  Osobami  , które jako pierwsze pokonały rzekę w kanionie Colca  byli  właśnie Polacy w 1981 roku , przy zejściu do oazy Sangalle , od strony Cobanaconde , jest tablica upamiętniająca to zdarzenie.

  1. Jak dotrzeć :

Moża tu tutaj dojechać autobusem zarówno z Arequipy , jak  i z Puno. Największy wybór połączeń mamy z Arequipa. Jest tutaj sporo lokalnych firm przewozowych , jak i prywatnych busów , które przewożą wycieczki zorganizowane na Cruz del Condor.  Najpierw musimy sobie określić co nas interesuje , czy zorganizowany wyjazd czy na własną rękę. Zorganizowane wyjazdy są 1 lub 2- dniowe , ich ceny są przystępne , jednak mają jedną zasadniczą wadę. Turysta spędza min 8-9h w busie , by na samym Cruz del Condor być maksymalnie godzinę , a czasem i mniej. Dużo więc zależy od czasu jakim dysponujemy i czy chcemy jedynie zaliczyć czy co zobaczyć  coś więcej. Dla mnie osobiście tułać się busem na jeden dzień by chwilę  pobyć na Cruz del Condor , pełnym przepychających się ludzi , a są tam niemal tłumy ,nie było sensu. Z uwagi na to  zachęcam do spędzenia 2-3 nocy w kanione Colca , by móc spokojnie podziwiać różne punkty kanionu , czy wybrać się na oglądanie kondorów po południu , gdy te wracają z powrotem do swoich gniazd. Przy wjeździe do doliny Colca , zwykle w  Chivay jest pobierana opłata za wstęp do kanionu-70 soli , Latynosi mają zniżkę.

Jeśli chodzi o busy lokalne to najbardziej znane 3 firmy  to ; Andalucia , Reyna Milagros .

Rozkład jazdy  z  AREQUIPA – CHIVAY – CABANACONDE

BUS Odjazd Przyjad do Chivay Przyjazd do Cabanaconde Stacja Cena
ANDALUCIA 09:30 am 13:00 pm 15:00 pm TERMINAL TERRESTRE S/17.00 – $7.00 approx.
REYNA 11.00 am 14.30 pm 16.00 pm TERMINAL TERRESTRE S/17.00 – $7.00 approx.
MILAGROS 14.00 am 17.00 am 19.00 pm TERMINAL TERRESTRE S/17.00 – $7.00 approx.
REYNA 1.00 am 4.00 am 6.00 TERMINAL TERRESTRE S/17.00 – $7.00 approx.
MILAGROS 3.00 am 6.00 am 9.30 pm TERMINAL TERRESTRE S/17.00 – $7.00 approx.

Powrót do z Cabanaconde  do   Arequipa przez Chivay .

BUS Odjazd Przyjazd do Chivay Przyjazd do Arequipa Stacja Cena
REYNA 6.30 am 8.30 am 12.30 pm PLAZA DE ARMAS S/17.00 – $7.00aprox.
ANDALUCIA 9.00 am 11.00 am 15.30 pm PLAZA DE ARMAS S/17.00 – $7.00aprox.
MILAGROS 11.00 am 13.30 am 17.30 pm PLAZA DE ARMAS S/17.00 – $7.00aprox.
REYNA 14.00 pm 16.00 pm 19.30 pm PLAZA DE ARMAS S/17.00 – $7.00aprox.
MILAGROS 22.00 pm 24.00 pm 5.00 am PLAZA DE ARMAS S/17.00 – $7.00aprox

Tak ma się sprawa z autobusami  publicznymi , nie korzystałam , jednak na pierwszy rzut oka te które widziałam , wyglądały przyzwoicie , problemem może stanowić to ,że mogą być zatłoczone .

Skorzystałam z opcji busa turystycznego ( koszt 18,5 USD ze śniadaniem w Chivay)  , który zakupiłam poprzez mój hostel w Cabanaconde –  Pachamama – na ich stronie można znaleźć wiele pożytecznych informacji o trekkingach w okolicy , połączeniach autobusowych , można również za ich pośrednictwiem zakupić bilet .Polecam

http://pachamamahome.com/

W kanionie Colca jest kilka miejscowości , gdzie można się zatrzymać , największa z nich to Chivay , ale także są i mniejsze  jak  Yanque  czy Cabanaconde ( zarazem ostatni przystanek autobusów z Arequipy). Zorganizowane wycieczki na Cruz del Condor z noclegiem zwykle zatrzymują się w Chivay lub Yanque , jednak moim zdaniem najciekawszym punktem wypadowym do oglądania kanionu jest Cabanaconde , tutaj także rozpoczynają się szlaki po samym kanionie.

Mimo , iż skorzystałam z busa turystycznego wraz z postojem na Cruz del Condor , który trwał jedyne 20 minut , czułam niedosyt oraz rozczarowanie ,koło 8.30 była tam cała masa ludzi i busów wszelkiej maści. Cruz del Condor jest oddalony jedynie o 16km od Cabanaconde i jest położony na wysokości 3650 m .Z uwagi właśnie na tak duże zatłoczenie , zarezerwowałam z hostelem również wycieczkę na Cruz del Condor , ale w godzinach popołudniowych koło 14.30 następnego dnia. Wówczas panował już spokój , także zobaczyłam kondory , choć w mniejszej ilości , oraz miałam możliwość przespacerowania się wzdłuż kanionu koło 2km , pomiędzy punktami widokowymi .

kondory szybujące nad kanionem na Cruz del Condor

Cabanaconde z kolei to spokojne i malutkie miasteczko , jest tu ledwie kilka hosteli i restauracji przy Plaza de Armas . Wielkim plusem miasteczka jest kilka punktów widokowych , na które można dojść pieszo .

  • Mirador de  San Miguel -3400m , jadąc autobusem  z prawej strony tuż przed wjazdem do Cabanaconde widać  tabliczkę informującą o tym punkcie widokowym.  Wyruszając z miasteczka , trzeba iść asfaltem w kierunku Cruz del Condor , mijając cmentarz oraz tuż przed Muzeum Juanity( było zamknięte podczas mojej obecności ) skręcić w lewo i iść prosto , w bliskim sąsiedzctwie są dwa punkty widokowe , jednak brak dokładnych oznaczeń niestety , widoki za to piękne.

  • Mirador de Achachiwa -3320m – z miasteczka w pobliżu  Plaza de Armas  trzeba znaleźć i  podążać ulicą Bolivar  aż do areny walki byków pomalowanej na czerwono , tutaj są dwie opcje , jest tabliczka z nazwą Mirador de Achachiwa i idzie się prosto jakieś 10 min i mamy punkt widokowy. Właściwym   punktem widokowym jest jednak trochę dalszy punkt, mianowicie ,  należy skręcić w lewo przy  czerwonej arenie , a następnie w prawo , przejść ,aż do starego opuszczonego boiska sportowego , a potem jeszcze kawałek prosto i dojedziemy do bambusowego  daszku , z którego rozpościera się piękny widok na kanion.

Mirador de Achachiwa

  • Mirador de Cejana- 3300m – tutaj zaczyna się także szlak do oazy Sangalle . Z Plaza de Armas  należy podążać ulicą Polonia , cały czas prosto , gdy skończą się zabudowania należy skręcić w prawo , zgodnie z napisanym na murze znakiem Sangalle , iść  wydeptaną ścieżką pośród pól , aż dojdziemy do krzyża , gdzie znajduje się punkt widokowy , jak i zwykle kontrola biletów( boleto turistico) , które należy nosić przy sobie.

Mirador de Cejana

Stąd jak pisałam jest opcja zejścia na sam dół kanionu do oazy Sangalle , która znajduje się na wysokości 2100m. Cała trasa ma 8,8km , jednak różnica poziomów w jedną stronę to 1200m. Zejście jest dość strome , jednak potem jeszcze trzeba wejść tyle samo pod górę , niektórzy korzystają z opcji mułów ( dostępna tylko pod górę) . Z Sangalle jest opcja dojścia do kolejnych wiosek rozrzuconych na zboczach kanionu jak Tapay  czy San Juan de Chuccho.

widok na oazę Sangalle

Z Cabanaconde można się również wybrać  do pre-inkaskich ruin Kallimarka  położonych na wysokości 3700m. Cała trasa wynosi 6km i zajmuje mniej więcej 4h, należy wyjść z miasteczka w kierunku Huambo , a następnie podążać za oznaczeniami.

Cabanaconde , mimo , iż wygląda na ubogie miasteczko , szczyci się pięknymi widokami ,które go otacza ,nie ma tu tłoku turystów , jestem zadowolona ze swojego wyboru.

Cabanaconde

 

 

Pachamama hostel restauracja

W drodze powrotnej z Cabanaconde   do Chivay , możemy podziwiać preinkaskie tarasy uprawne , gdzie wciąż sadzi  się fasolę , ziemniaki i inne, a z ośnieżonej góry , która góruje na zdjęciu , wypływa rzeka Amazonka.

widok na tarasy preinkaskie w dolinie Colca

Ten wpis został opublikowany w kategorii PERU 2018 i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s