Park Narodowy Ziemi Ognistej

Park Narodowy Tierra del Fuego to jedna z najważniejszych atrakcji Ziemi Ognistej o powierzchni wynoszącej  aż 68909 h.Został  on założony w 1960 roku i jest oddalony 10km od miasta Ushuaia. Najłatwiej jest dostać się do niego małym busikiem , odjazdy z ulicy Maipu-obok stacji benzynowej.Pierwszy bus wyjeżdża o 9 rano , kolejny o 10 , 11 i ostatni koło 12.30 w stronę parku.Natomiast powroty z parku do Ushuaia ze stacji Lapataia czyli niemal końcowej w parku o 14, 16 i 18h.

Zaraz przy wjeździe uiszczamy opłatę wstępu ( niestety opłata jest znacznie wyższa dla obcokrajowców), następnie trzeba się  zdecydować się na którym przystanku wysiądziemy. Mamy do wyboru kilka opcji , zależnie co chcemy zobaczyć. Co ważne wewnątrz parku na tym samym bilecie , możemy się przemieszczać dowolną ilość razy autobusem , na który kupiliśmy bilet. Poza tym kierowca daje mapkę ze wszystkimi przystankami i godzinami odjazdów , co na pewno mocno ułatwia sprawę.

Pierwszy przystanek  jest tuż przy początku trasy pociągu końca świata.Pierwotnie pociąg wypełniony osadzonymi  pokonywał trasę z więzienia w Ushuaia do Monte Susana , gdzie skazańcy pozyskiwali różne materiały do budownictwa.W tej chwili pozostało jedynie 7km z tej trasy , która jest oferowana jako atrakcja turystyczna.Jest ona dostępna przez cały rok , są 3 wyjazdy dziennie . Od września do końca kwietnia o 9.30 , 12 i 15h , a w pozostałych m-cach 9h , 12.30( uzależniony wyjazd od liczby pasażerów)  i 15h. Niestety jest to dość kosztowna wycieczka , najtańszy bilet w klasie turystycznej kosztuje 530 ARS , a w pierwszej min 850 ARS . Ze względu na koszty i króciutką trasę my rezygnujemy z tej opcji i wysiadamy  na drugim  przystanku przy Bahia Ensenada.

Bahia Ensenada

Bahia Ensenada

Mimo , iż jest tu najwięcej ludzi zdecydowanie warto  się rozejrzeć po okolicy , to tutaj mamy budkę listonosza końca świata. Z tego miejsca można wysłać kartkę pocztową czy dostać stempel do paszportu  ( koszt 30 ARS). Poza tym widok stąd jest urzekający ,  bardzo mi się  tu  podoba, pogoda też się poprawia i z chłodnego wilgotnego poranka robi się całkiem słoneczny i dość ciepły dzień. Szczęście nam więc dopisuje. Chłoniemy piękno przyrody ,jej surowość i nieskazitelność, jesteśmy w końcu na krańcach naszego globu , tu jeszcze ostało się wiele pięknych miejsc .

widok z Zatoki Ensenada

widok z Zatoki Ensenada

Stąd można pojechać autobusem do innych punktów jak Lago Roca ( Jezioro Roca) czy Laguna Verde  . Można też obrać jeden z zaczynających się tu szlaków.Do wyboru w parku  mamy  trasy :

  • Senda Costera – czyli szlak nadmorski,prowadzi  niemal cały czas wzdłuż zatoki Beagle , poprzez ciekawe leśne ścieżki.Jego długość to koło 8km.
  • Senda HITOXXIV  o długości około 3,5km w jedną stronę , zaczyna się przy campingu w pobliżu jeziora   Roca , które oferuje piękne widoki w stylu fiordów i kontynując dalej wiedzie nas , aż po granicę z Chile.
  • Senda  Cerro Guanaco- szlak ten jest odbiciem w prawo od HITOXXIV, jest to dość trudna trasa z  nieprzerwanym i kamienistym podejściem pod górę . Szczyt Cerro Guanaco ma 967m i roztacza się stąd piękny widok na Kanał Beagle , jeśli oczywiście mamy przejrzyste niebo. Dystans do pokonania w jedną stronę to koło 4km , cała trasa na wejście i zejście jest szacowana na 8,5h , więc trzeba  zarezerwować na to cały dzień.
  • Senda Pampa Alta , kolejny  bardziej wymagający trekking ,długość odcinka to 4,9km. Zaczyna się  niewiele powyżej drugiego przystanku przy Bahia Ensenada .

Mapa Parku wygląda mniej więcej tak:

mapa parku

mapa parku

My decydujemy się na szlak Senda Costera, przejście zajmuje nam koło 4h. Większość trasy wiedzie przez las .

na szlaku Senda Costera

na szlaku Senda Costera

Są także zejścia do zatoczek z drobno kamienistymi plażami.

na szlaku Senda Costera

na szlaku Senda Costera

Po drodze mamy też widoki na piękne góry schodzące niemal do zatoki.

na szlaku Senda Costera

na szlaku Senda Costera

Mijamy też dzikie konie

dzikie konie na szlaku Senda Costera

dzikie konie na szlaku Senda Costera

na szlaku Senda Costera

na szlaku Senda Costera

Niedaleko od Jeziora Roca jest kawiarnia Alakush , gdzie można coś zjeść , jeśli nie wzięliście ze sobą prowiantu.

W końcu dochodzimy do Jeziora Roca , siadamy na chwilę na ławeczce podziwiając wspaniały widok i chłonąc niezapomniane wrażenia , których dostarcza nam każda chwila spędzona na końcu świata, daleko od wszystkiego.

Jezioro Roca

Jezioro Roca

Jezioro Roca -Lago Roca

Jezioro Roca -Lago Roca

Mając ograniczony czas decydujemy się  dodatkowo zrobić  część szlaku HITO XXIV. Po około 20 min wejścia na szlak , na prawo znajdziemy odgałęzienie na Cerro Guanaco .My jednak idziemy dalej , w sumie jakieś 40 min , szlak prowadzi wzdłuż jeziora, po drodze spotykamy 3 lisy , na początku trochę nas to przestraszyło , mogły być przecież wściekłe , na szczęście udaje nam się je jakoś wyminąć. Sam szlak prowadzi do granicy z Chile , jednak my zawracamy wcześniej , musimy bowiem zdążyć na autobus powrotny, który łapiemy przy Lago Roca tuż obok schroniska.

Nie udało nam się w ogóle zobaczyć drugiej części parku jak Laguna Negra , Laguna Verde czy miejsca , gdzie bobry tworzą tamy , to oferują zorganizowane wycieczki , które robią objazd autobusem po kilku punktach , jednak taka wycieczka to wysoki koszt bo za 4h – 60USD.

Nie ma jednak co żałować bo przynajmniej robimy szlaki w swoim tempie i same decydujemy o trasie. Poza tym  zaskoczyła nas mała liczba turystów mimo pełni sezonu  poza typowymi punktami turystycznymi, jednak to nas cieszy bo przynajmniej delektujemy się ciszą i spokojem.

Informacje praktyczne :

  • bus do P.N Tierra del Fuego 300ARS w dwie strony , nam dzięki właścielce hostelu Alba udało się zapłacić tylko 250 ARS.
  • wstęp do Parku  Narodowego -Tierra del Fuego- 170 ARS
Ten wpis został opublikowany w kategorii ARGENTYNA 2016 i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s