5 Terre w 2 dni część II

Drugi etap zwiedzania obejmuje , 3 kolejne miasteczka ,tym razem zaczynamy od końca czyli Monterosso al Mare . Jest to zarazem najstarsze miasteczko regionu , powstałe w 1056 roku  i posiadające długą jak na warunki tamtejsze plaże. Po wyjściu ze stacji kolejowej po prawie stronie tuż przy morzu  widać rzeźbę Gigante II/ Neptun  , rozmiar robi wrażenie-ma 14 metrów wysokości  .

Gigante II

Gigante II

Następnie spacerujemy  promenadą wzdłuż wybrzeża  , są tu dwie plaże , w większości niestety płatne .

plaża Monterosso al Mare

plaża Monterosso al Mare

Na wzniesieniu , które widać ponad plażą znajduje się klasztor Kapucynów wzniesiony w XVII w , warto wejść  na wzgórze nie tyle , dla samego klasztoru , ale dla widoków stamtąd się roztaczających :

widok ze wzgórza Św Krzysztofa

widok ze wzgórza Św Krzysztofa

Kolejnym punktem jest odwiedzenie centrum miasteczka , mamy tu dwa kościoły : Św Jana Chrzciciela jak i kaplica Mortis et Orationis- zbyt mi się ona  kojarzyła ze śmiercią , jednak nic dziwnego , skoro sama nazwa to śmierć i modlitwa. Sam spacer uliczkami miasteczka bardzo przyjemny.

na ulicach Monterosso al Mare

na ulicach Monterosso al Mare

Z miasteczka wyruszamy  pieszą ścieżką  w kierunku Vernazza- ścieżka 592-4 , jest to 3,6km , wzdłuż morza , więc widoki naprawdę są ciekawe, a zbliżając się do Vernazzy mamy piękną panoramę miasteczka z góry.  Na tej trasie dość często trzeba pokonywać betonowe schody , co przy wąskości ścieżki i konieczności wymijania się bywa trochę męczące.

widok ze szlaku na Vernazze

widok ze szlaku na Vernazze

Na uwagę w Vernazzy zasługuje widoczny na zdjęciu kościół Św Małgorzaty zbudowany w 1318 roku . Choć wielu może wydawać się zbyt surowe ,bardzo podoba mi się jego wnętrze.

kościół Św Małgorzaty - wnętrze

kościół Św Małgorzaty – wnętrze

Oprócz tradycyjnego spaceru uliczkami miasta , wybieramy się na znajdującą się przy porcie wieże Belforte i  ruiny zamku A. Dorie- obowiązuje bilet wstępu.

wieża Belforte

wieża Belforte

Urokliwą częścią jest strefa portowa, jak w większości miasteczek jest ona niewielka.

Vernazza

Vernazza

Po odwiedzeniu Vernazzy , przystępujemy do kolejnego etapu, trekking pieszą ścieżką do Corniglia – jedynego z 5 miasteczek Cinque Terre położonego wysoko na wzgórzu .Jest to trasa oznaczona jako 592-3 i liczy 3,45km , jako , iż wchodzimy na szlak dość późno tym razem już nie ma tylu turystów , trasa również przebiega wzdłuż morza i w miarę jak się zbliżamy do miasteczka coraz lepiej widać Corniglię .

Na pierwszym planie Corniglia, na drugim Manarola

Na pierwszym planie Corniglia, na drugim Manarola

Corniglia

Corniglia

Corniglia jest chyba najbardziej spokojnym miasteczkiem , ale może wynikać to z lenistwa turystów , bowiem by dostać się do miasta , trzeba pokonać 382 schody  od stacji kolejowej albo poczekać na lokalny autobus , który nie kursuje , aż tak często. Miasteczko leży na wysokości 100m npm.

Tu spędzamy też najmniej czasu , bowiem zaczyna się ściemniać , przy wejściu  do Corniglia ze szlaku z Vernazza jest dość ciekawy kościół Św Piotra, następnie można się zapuścić w kilka uliczek , zobaczyć także kaplicę biczkowników Św Katarzyny. Przy końcu głównej ulicy jest taras , gdzie można przy lampce wina podziwiać zachód słońca .

kościół w Corniglia

kościół Św Piotra w Corniglia

zachód słońca Corniglia

zachód słońca Corniglia

Na tym kończymy poznawanie miasteczek Cinque Terre , wszystkie są dość podobne ,jeśli chodzi o architekturę , jedne są mniejsze , drugie większe , wyróżnia się jedynie Corniglia , która nie ma dostępu bezpośrednio  do morza, jednak jeśli chodzi o urok absolutnie nie ustępuję pozostałym. Na pewno najbardziej turystyczne i oferujące bardziej kompletną infrastrukturę jest Monterosso al Mare . Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia , najbardziej podobała mi się przytulna Manarola , a także Vernazza, Uważam także , iż zwiedzając Cinque Terre , warto położyć taki sam nacisk na trekking po okolicznych trasach , jak na zwiedzanie miasteczek ,  wtedy można mieć odczucie , że podróż jest w pełni kompletna.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii 5 TERRE 2015 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s