Lisboa – miejsce do którego wracam

Lisboa czy po polsku Lizbona to jedna z odwiedzonych stolic , która  jest najbardziej mi bliska sercu.. będąc tam mam poczucie bycia jedną noga w Europie a drugą już gdzieś dalej , może także stąd ,iż dwukrotnie było to dla mnie miejsce przesiadkowe raz na Maderę , raz na Azory , a samo  miasto  jest bramą do byłych portugalskich kolonii jak Brazylia czy Angola , co u mnie potęguje uczucie egzotyki , które tak lubię.

W dobie wszechobecnych tanich lotów , większość z nas przybywa tu drogą lotniczą . Jest to dobry wybór , bowiem   lotnisko  jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta ,od którego nie jest zbyt odległe . Mamy do wyboru Aerobus czy metro , ja zawsze korzystam z metra , gdyż uważam to za wygodniejszą formę przemieszczania. W ostateczności można tu także dotrzeć piechotą , co mnie również się zdarzyło . Wybierając metro najlepiej od razu zakupić kartę Viva Viagem – koszt 0,5 eur , a następnie doładować ją ( 5, 10, 15 eur) zależnie od liczby przyjazdów jakie przewidujemy.

Każdy z nas odwiedzając jakieś miasto po raz kolejny , zwykle ma swoje ulubione miejsca ; dla mnie takim symbolem Lizbony jest Torre de Belem  czy Monasterio dos Jeronimos. Oba te obiekty są położone dość blisko siebie , jednak nie jest już to ścisłe centrum. Do obu miejsc można się dostać np pociągiem podmiejskim odjeżdżającym ze stacji wspólnej dla metra Cais do Sodre  – kierunek Cascais , należy wysiąść  na 3 stacji-Belem. Na pociąg podmiejski jest również ważna karta Viva Viagem. Na obie atrakcje + okoliczne muzea można kupić bilet zbiorczy – cennik poniżej . Pierwsza niedziela m-ca- wstęp gratis. Jest jeden mały szczegół bilety do Torre de Belem sprzedają tylko do 15h!!! , oba obiekty zależnie od okresu letni/zimowy – ostatnie wejścia są 18h/17h.

2015-07-01 16.48.44

Monasterio  dos Jeronimos czyli  Klasztor Hieronimów pochodzi z   XVI wieku . Początkowo był zbudowany w stylu gotycko-manualińskim , w XIX wprowadzono  pewne zmiany i odnowiono go , natomiast  w 1983roku został wpisany na listę dziedzictwa Unesco .

Monasterio dos Jeronimos

Monasterio dos Jeronimos ( klasztor Hieronimów)

Monasterio dos Jeronimos , wnętrze

Monasterio dos Jeronimos , wnętrze

Do kompleksu też przynależy kościół- można go zwiedzić również bez kupowania biletu .

kościół - Monasterio dos Jeronimos

kościół – Monasterio dos Jeronimos

Monasteiro dos Jeronimos wnętrze

Monasteiro dos Jeronimos wnętrze

Przechodząc na przeciwległą stronę  klasztoru , mamy pomnik Odkrywców , jest on związany z era wielkich odkryć geograficznych . Konstrukcja ma 52m wysokości i upamiętnia  postacie wybitne tego okresu , które są wyrzeźbione na pomniku. Są wśród nich książę Henryk Żeglarz , a także Vasco da Gama, Ferdynand Magellan i inni. Na szczyt pomnika można wjechać windą – koszt 3 eur , czynne w okresie letnim do 18.30, zimą do 17.30

Pomnik Odkrywców

Pomnik Odkrywców

Pomnik Odkrywców

Pomnik Odkrywców

Od pomnika do Wieży Belem prowadzi przyjemny pasaż morski

pasaż morski od Pomnika Odkrywców do Torre de Belem

pasaż morski od Pomnika Odkrywców do Torre de Belem

Pasażem docieramy do  Torre de Belem , która podobnie jak Monasterio dos Jeronimos została wpisana na listę dziedzictwa Unesco . Jej początki również sięgają XVI  , a jej pierwotnym zadaniem było wzmocnienie ochrony ujścia Tagu do oceanu , przez większość swej historii pełniła funkcje militarne.

Torre de Belem

Torre de Belem

Torre de Belem

Torre de Belem

Lizbona , to jednak dużo więcej niż zaprezentowane powyżej atrakcje , w tej stolicy jest naprawdę sporo pięknych i urokliwych miejsc.  Na pewno zwrócić należy uwagę na  sąsiadujące ze sobą dzielnice Chiado , Alfama czy Barrio Alto. Tutaj wyróżniłabym ;

  • Praca do Comerco- Plac Handlowy , zajmuje ogromną przestrzeń , a w jego centrum stoi statua  króla Józefa I.

    Praca do Comerco

    Praca do Comerco

  • katedra -Se de Lisboa  z XII wieku w stylu romańskim
katedra -Se de Lisboa

katedra -Se de Lisboa

  • Elevador de Santa Justa , zbudowany w 1902 roku .Wjazd na punkt widokowy z którego rozpościera się panorama miasta,  możliwy jest w godzinach od 7 do 20.30. Cena wjazdu na górę + wejście na punkt widokowy- 5 eur.
elevador de Santa Justa

elevador de Santa Justa

  • wjeżdżając windą Santa Justa lub piechotą  po schodach , możemy podziwiać tuż obok windy ruiny  Convento do Carmo ( klasztor Karmelitów) . Klasztor ten został zniszczony podczas trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Lizbonę w 1755 roku.
ruiny klasztoru Karmelitów

ruiny klasztoru Karmelitów

  • Zamek Sao Jorge, który góruje nad miastem  – latem otwarty od 9 do 21, zimą do 18h , wstęp 8,5 eur .
panorama z punktu widokowego Santa Justa -

panorama z punktu widokowego Santa Justa -w oddali zamek Sao Jorge

Lizbona , ma wiele innych pięknych miejsc , skupiłam się na tych , które mnie osobiście się najbardziej podobały.  Na pewno warto po prostu pobłądzić uliczkami w dzielnicach Alfama , Chiado czy Barrio Alto , by poczuć tą niepowtarzalną atmosferę tego miasta.

na ulicach Lizbony

na ulicach Lizbony

Informacje praktyczne:

-dla osób szukających zakwaterowania blisko lotniska , można dojść w 20 minut piechotą na terminal , polecam zakwaterowanie w 4U Lisbon Guesthouse – pokój jednoosobowy 31 eur

– dla osób szukających  dobrej bazy do zwiedzania miasta , polecam hostel , który prowadzą 2 koleżanki -Polka i Włoszka , blisko stacji Roma Arreiro – Tanka Bed &Brekfast  34 eur za pokój 1 osobowy .

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii LIZBONA, OKOŁOWEEKENDOWO i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s