Azory wstęp

Azory to wulkaniczny malowniczy archipelag niemal na środku Atlantyku należący do Portugalii. Składa się z kilku wysp – mapa poniżej .Do niedawna były one mało osiągalne, choć dziś wciąż  są mało znane   . Dzięki temu  zachowują swoją bujną , niemal tropikalną roślinność , a odwiedzający je turyści wciąż stanowią dość nieliczną grupę.

Azory mapa

Najbardziej popularną wyspą jest  Sao Miguel- największa z nich, ale również turyści udają się  na  Terceira czy Pico . Na Sao Miguel znajdziemy  liczne jeziora powstałe w kraterach wygasłych wulkanów , czarne wulkaniczne plaże ( jest ich więcej niż ogólnie się spodziewałam) , baseny termalne z wodą przekraczającą 40 stopni czy w końcu baseny naturalne  w wodach oceanu . Nie brakuje także malowniczych miasteczek , z typowymi kolonialnymi kościółkami. Sao Miguel na którym przebywałam jest bardzo zieloną wyspą , na uwagę zasługują bardzo wąskie drogi , także w miasteczkach, nierzadko jest problem z wyprzedzaniem . Większość atrakcji turystycznych ( dojazd do nich) jest dobrze oznakowanych.

Głównym przewoźnikiem lotniczym na tym kierunku jest TAP Portugal / SATA , choć od niedawna ciekawą tańszą alternatywę oferuje Ryanair  latając   z Londyn  ,Porto czy Lizbony  .Między poszczególnymi wyspami lata SATA – bilety niestety nie należą do najtańszych . Inną opcją jest transport morski , jednak nie jest on tak regularny i jest mocno uzależniony od pogody. Pogoda na archipelagu jest zmienna , z rocznymi temperaturami  na poziomie 17-23 stopnie , więc cały rok panują tu przyjemnie temperatury, jedynie deszcz jest dość częstym gościem na wyspach. Należy także zaznaczyć , iż klimat odznacza się bardzo wysoką wilgotnością , która nadaje mu cechy tropiku.  Strefa czasowa -zegarki cofamy 2 godziny w tył w stosunku do czasu polskiego .

Komunikacja miejska na Sao Miguel jest chyba najlepiej rozwinięta w porównaniu do reszty wysp  , do dużej części atrakcji można dojechać autobusem , choć trzeba liczyć się z tym , iż do danego miejsca są 2-3 autobusy dziennie ( w soboty i niedziele jeszcze mniej) . Ponta Delgada stolica wyspy ( liczy tylko 64.000 mieszkańców) najlepiej jest skomunikowana z Ribeira Grande , Lagoa czy Vila Franca do Campo , więc warto wziąć to pod uwagę  przy planowaniu zakwaterowania , gdy zamierzamy się poruszać transportem publicznym.

Na pewno najbardziej wygodną opcją jest wynajęcie samochodu , jest kilka wypożyczalni: najdłużej działające to Varela czy Autoatlantis. Poza tym Ilha Verde , Micauto , Eurocor czy inne jeszcze mniejsze. Ważna uwaga : osoby wynajmujące auto z Europecar , Avis czy Sixth na miejscu przekonają się , iż wypożyczalnie te nie mają tam własnego biura , lecz korzystają z podwykonawcy Ilha Verde !! Należy zwrócić uwagę , iż większość wypożyczalni oferuje cenę podstawową za dzień tj obejmującą jedynie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej , w tym wypadku , gdyż  szkoda nastąpi z winy wynajmującego ponosi on nieograniczoną odpowiedzialność finansową. By to ograniczyć można dokupić dodatkowe ubezpieczenie.

Co do zakwaterowania , ogólnie jest ono droższe niż w kontynentalnej Portugalii, niewiele jest tu hosteli  , ciekawą  i tańszą niż hotele   opcją jest wynajęcie wakacyjnego mieszkania / pokoju np poprzez serwis airbnb

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii AZORY 2015 i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s