Supramonte- w kanione Gorropu

Kanion Gorropu jest częścią pasma górskiego Supramonte , którego najwyższy punkt to 1465m Monte Corassi  ,  sam kanion należy do  najpiękniejszych w Europie. Jego  głębokość wynosi  około 500m , a szerokość w najwęższym miejscu sięga  zaledwie 4-5metrów.  Są dwie możliwe drogi do samego kanionu:

-z tzw Campe Base km 190.50, drogi SS125  , skąd ogólnie wyruszają zorganizowane wycieczki , więcej na stronie http://gorropu.info/escursioni/escursioni/trekking. Można się tam wybrać z przewodnikiem lub bez .

-opcja dla lubiących samodzielną organizację , więc również dla mnie -samotny trekking z punktu 183km , drogi SS125.  Osoby , które poruszają się wynajętym autem mogą po prostu podjechać zostawić auto na parkingu naprzeciw tzw Baru Silana ( w kwietniu przynajmniej parking był bezpłatny) . Inną opcją jest przyjazd autobusem bądź z Tortoli lub z Dorgali – przystanek Ghenna Silana , jest on usytuowany naprzeciw jedynego w okolicy hotelu Ghenna Silana. .Uwaga często kursuje tylko jeden autobus dziennie w każdym z kierunków!!

Poniżej mapa tras prowadzących do kanionu , o których pisałam powyżej

mapa trekkingowa -kanion Gorropu

mapa trekkingowa -kanion Gorropu

Trasa oznaczona na żółto to droga SS125 prowadząca do tzw bazy Gorropu skąd jeepem wyruszają wycieczki do kanionu .  Jest także możliwość jedynie zarezerwowania  miejsca w jeep w drodze powrotnej , który to może nas dowieźć bądź do bazy Gorropu bądź do Ghenna Silana , rezerwacje taką wystarczy jedynie zgłosić w punkcie biletowym przy wejściu do kanionu . Powroty jeepem zaczynają się od wczesnych godzin  popoludniowych.

Trasa , jaką pokonałam samodzielnie to trasa czerwona , zaczyna się ona naprzeciw hotelu Silana , po drugiej stronie drogi SS125  . Zejście do kanionu to 4km , wejście oczywiście kolejne 4 km , co daje minimum 8km+ trekking w samym kanionie.

By właściwie się przygotować do tej wycieczki , która de facto była moim najważniejszym celem na Sardynii , przyjechałam do hotelu Silana autobusem już popołudniową porą poprzedzającą trekking. Zrobiłam wstępne rozeznanie tak, by następnego dnia nie tracić czasu. Sam hotel Silana jest pięknie położony , jeśli lubicie naturę i spokój jest to doskonały wybór.

widok z pokoju hotelowego na drogę SS125 i okolice

widok z pokoju hotelowego na drogę SS125 i okolice

liczne kozy górskie pasące się w okolicy

liczne kozy górskie pasące się w okolicy

Ogólnie poza hotelem w okolicy znajduje się tuż obok oddzielny bar o tej samej nazwie oferujący przekąski i napoje w dobrych cenach . W barze tym zamawiam sobie kanapki na  trasę trekkingu , koniecznie też trzeba się zaopatrzyć w minimum 1,5 litra płynów na drogę , bowiem po drodze nie ma źródełek z wodą.U stóp samego kanionu zgodnie z informacją osoby z kasy biletowej , płynący strumyk jest wodą pitną , jednak nie ryzykowałam spożycia.

Nie wiedząc ile zajmie mi przejście razem z trekkingiem koło 9-10km , postanawiam wyruszyć już o 9.30. Początkowo idę trochę niepewnie , gdyż zaskakuje mnie wszechobecny brak turystów , na całej trasie 4km mijam jedynie 2 grupki osób więc naprawdę mało. Pozwala to jednak w pełni napawać się pięknem przyrody , śpiewem ptaków i zapierającymi dech widokami . Zdecydowana większość trasy-koło 75% w drodze do kanionu to schodzenie w dół , momentami bardzo strome , co oznacza , iż w odwrotnym kierunku trzeba będzie pokonać bardzo dużą część z 4km pod górę!

wejście do kanionu od strony Ghenna Silana

wejście do kanionu od strony Ghenna Silana

na szlaku do kanionu

na szlaku do kanionu

Po drodze spotykam jeden z szałasów pasterskich

szałas pasterski

szałas pasterski

w drodze do kanionu

w drodze do kanionu

w drodze do kanionu

w drodze do kanionu

A to już prawie całkowicie wyschnięte koryto rzeki prowadzące do kanionu( szlak niebieski), który jednak zimą wzbiera obficie w wodę.

wyschnięte koryto rzeki tuż przy wejściu do kanionu

wyschnięte koryto rzeki tuż przy wejściu do kanionu

Na końcu szlaków niebieskiego/ czerwonego znajduje się wejście do kanionu i kasa biletowa.

Kanion jest czynny od kwietnia do pierwszego tygodnia listopada. Po opłacie wstępu , można gratis skorzystać z kasku ochronnego czy zostawić zbędny bagaż na przechowanie. Trasa kanionu jest podzielona na 3 szlaki: początkowy wiodący do dna  kanionu ( zielony) , drugi wiodący już przez wnętrze kanionu( szlak żółty) i ostatnio czerwony ( wstęp tylko z przewodnikiem i ze specjalistycznym sprzętem).

Korzystam więc z trasy zielonej i żółtej , liczy ona koło 800 metrów w jedną stronę . Byłam już w podobnym kanionie na Krecie( kanion Samaria) , jednak tu wielkość kamieni jak i sposób ich pokonywania sprawia dużo większą trudność . Widoki w obu kanionach są dość podobne i tak samo zachwycające.

przy wejściu do kanionu

przy wejściu do kanionu

Kanion Gorropu

Kanion Gorropu

Kanion Gorropu

Kanion Gorropu

kanion Gorropu

kanion Gorropukanion Gorropukanion Gorropu

Samo zwiedzanie kanionu zajęło mi lekko ponad godzinę , na koniec zaserwowałam sobie chwilę wytchnienia przy płynącym obok strymku

chwila ochłody w okolicach kanionu

chwila ochłody w okolicach kanionu

Droga powrotna jest naprawdę ciężka , więc staram się nie zatrzymywać , by nie tracić sił.

Ostatecznie pokonuje ją w czasie 2.20min z powrotem czyli głównie pod górę. Wędrówkę kończę o 16h , mogłam więc chwilę dłużej zatrzymać się przy kanionie , jednak obawiałam się , iż cała trasa dłużej potrwa.

Z Ghenna Silana udaje się już w kierunku ostatniego etapu tej krótkiej podróży-Arbatax , jednak trasa drogą SS125 w kierunku Baunei i Tortolii , jaką jedzie autobus dostarcza mi jeszcze wspomnień z pięknego górskiego rejonu. Jeszcze więc kilka zdjęć zza okna , wystarczy by rozmarzyć się o kolejnej wyprawie

droga SS125 z Ghenna Silana w kierunku Baunei

droga SS125 z Ghenna Silana w kierunku Baunei

między Urzueli a Baunei

między Urzueli a Baunei

między Urzulei a Baunei-widoczki z drogi SS125

między Urzulei a Baunei-widoczki z drogi SS125

Informacje praktyczne:

-wstęp do kanionu Gorropu : normalny 5 eur , ulgowy 3,5 eur

-powrót z jeepem z kanionu 10eur

-Hotel Silana pokój ze śniadaniem 54eur

-autobus Dorgali-Ghenna Silana 3  eur

-autobus Ghenna Silana-Tortoli 4 eur

-autobus Tortoli-Arbatax( koło 4km) lokalna firma przewozowa 1 eur , odjazdy  Piazza Fra Locci

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii SARDYNIA 2015 i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s