Cala Gonone i grota del Bue Marino

Już pierwszego dnia pobytu na Sardynii , po południu wyruszyłam autobusem  w kierunku znanej nadmorskiej miejscowości  – Cala Gonone .

By uniknąć nadmiaru przesiadek i ograniczyć je do dwóch , najpierw wyruszam jedynym w ciągu dnia bezpośrednim autobusem z Cagliari do Nuoro , po drodze  mijam pełne zieleni łąki  , przypomina mi to dość Maderę , na Sardynii przynajmniej wiosną rozkwita bujna roślinność , występują tu podobnie jak na Maderze kwitnące aloesy , cieszę wzrok soczystą zielenią .

W Nuoro czeka mnie godzinna przesiadka aż w końcu po 5h podróży  docieram do Cala Gonone . Cala Gonone leży nad Zatoką Orosei i w bliskiej okolicy jest kilka ciekawych miejsc. Jest  to małe miasteczko i w kwietniu wygląda na dość opustoszałe , wiele hoteli czy nawet restauracji jest jeszcze zamknięte .Mamy tutaj 3 plaże , pierwsza główna , niedaleko przystani -drobno kamienista , następnie na końcu promenady morskiej druga niewielka także w zdecydowanej mierze drobno kamienista i na końcu miasteczka dość duża , jednak też piasku jest na niej niewiele a przeważają drobne kamyczki.

jedna z plaż Cala Gonone

jedna z plaż Cala Gonone

przystań w Cala Gonone

przystań w Cala Gonone

Z samego Cala Gonone drogą morską można się dostać  min do plaż trudno dostępnych jak:

-Cala Luna

-Cala Sisine

-Cala Mariolu

Są to plaże wciśnięte między morze a górskie wzniesienia , ciche , z bujną okoliczną roślinnością , więc na pewno warto się wybrać przynajmniej na jedną z nich.

Główna firma oferująca tu morskie przejażdżki większymi motorówkami, cennik i opis poszczególnych atrakcji ( niestety tylko po włosku) znajduje się tutaj :

http://www.calagononecrociere.it

Ja decyduję się na pakiet Cala Luna+zwiedzanie groty  del Bue  Marino , która jest po drodze. Nie ma za wielu turystów , dla mnie tym lepiej , sam przejazd w jedną stronę trwa 20-30 min , a po drodze można podziwiać naprawdę niesamowite widoki.

w drodze do Cala Luna

w drodze do Cala Luna

Jeśli chodzi o Grotta del Bue Marino , jej nazwa  wywodzi się od zwierzęcia żyjącego tu aż do 1975roku  -psa morskiego , który został przepłoszony z tego regionu przez rybaków , którym podbierał ryby. Grota liczy koło 15km i jest podzielona na część północną i południową . Od strony morskiej zwiedzam część południową , jednak tylko koło 900 m jest udostępniona dla zwiedzających .Grota składa się z 4 komnat , najładniejszą jest Sala Luster, gdzie w stojącej wodzie odbijają się formy stalaktytów i stalagmitów zdobiące jaskinie. W grocie spotykają się wody morskie oraz podziemne , te ostatnie widać dopiero na samym końcu trasy. Temperatura groty przez cały rok wynosi koło 16 stopni , więc warto wziąć ze sobą sweterek . Jaskinia bez sztucznego oświetlenie jest zupełnie ciemna , stąd też tylko w jej początkowej części można spotkać  jedynie  małe rybki. Zwiedzanie jest możliwe od kwietnia do października , następnie w miesiącach zimowych poziom wody w grocie podnosi się o kilka metrów. Zdjęcia można robić jedynie przy wejściu , potem niestety nie.

Przewodnik poleca też inną pobliską jaskinie Grota di Ispinigoli , tej jednak nie mam okazji zwiedzić.

przy wejściu do groty

przy wejściu do groty

początek korytarza dla zwiedzających

początek korytarza dla zwiedzających

Po zwiedzaniu groty motorówka zostawia nas na plaży Cala Luna , jest też do niej dojście z drogi SS 125  trekking trwa 1,5-2h w jedną stronę .W moim przypadku korzystam z łodzi, mam dwa powroty do wyboru o 15.30 oraz 16.30, oczywiście korzystam z tego ostatniego , gdyż na plaży jest naprawdę przyjemnie i chętnie zostałabym jeszcze dłużej.

tuż przy plaży Cala Luna

tuż przy plaży Cala Luna

Cala Luna

Cala Luna

Informacje praktyczne:

-autobus Cagliari- Nuoro 15,50 eur

-autobus Nuoro-Cala Gonone 3,5 eur

-pakiet grotta del Bue Marino+Cala Luna tam i z powrotem  20eur ( cena w kwietniu)

-wycieczka w dwie strony na inne plaże jak Mariolu, Sisine  20-28eur ( ceny w kwietniu)

-na wyjazdy ranne np o 10 rano promocja Cala Luna 8 eur , normalnie sama Cala Luna 10eur

Ten wpis został opublikowany w kategorii SARDYNIA 2015 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s