Sardynia – wstęp

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą morza Śródziemnego , tylko minimalnie ustępuje  tutaj Sycylii , obie wyspy należą do Włoch.

Językiem urzędowym jest  włoski , powszechnie w użyciu występuje sardyński , który wg samych mieszkańców wyspy jest mieszanką włoskiego i hiszpańskiego .Jeśli chodzi o komunikacje w innych językach niestety jest to często problemem , oczywiście w większości hoteli  jest używany angielski ,  poza tym nieraz można liczyć na komunikacje po hiszpańsku .

W moim przypadku zdarzały się również sytuacje , gdzie z braku innych możliwości rozmowa była prowadzona z mojej strony po hiszpańsku a z kolei rozmówca posługiwał się włoskim czy sardyńskim , jak można się domyślić dało się zrozumieć jedynie część reszty trzeba było się domyślać .

Sardynia oferuje bardzo duże urozmaicenie , jeśli chodzi o możliwości spędzania wolnego czasu  , znajdziemy tu zarówno zabytki architektury , piękne plaże jak i góry oraz najgłębszy kanion Europy So Gorropu.

Najlepszy okres do odwiedzenia Sardynii to od drugiej połowy kwietnia do  października , kiedy  jest ciepło i słonecznie ,  także wówczas mamy dostęp do wielu atrakcji natury jak jaskinie , kaniony , przejażdżki morskie.  Na pewno dużym plusem jest odwiedzenie tej wyspy poza szczytem sezonu , gdy hotele są sporo tańsze , atrakcje nie są tak oblegane przez turystów , jak i upał nie daje się we znaki.  Mój wyjazd  w kwietniu był więc  strzałem w dziesiątkę , a i pogoda naprawdę dopisała.

Sardynia posiada 3 międzynarodowe porty  lotnicze :

*Olbia-połączenia np z Berlina linią Easy Jet

*Alghero – połączenia np z Bratysławy linią Ryanair

*Cagliari , stolica wyspy -połączenia np z Krakowa linią Ryanair- to był mój wybór.

Jeśli chodzi o zwiedzanie wyspy spośród transportu publicznego mamy do wyboru pociągi oraz autobusy , należące do gł firmy przewozowej ARST . Pociągi jeżdżą wolno i obejmują jedynie część wyspy: poniżej mapka połączeń kolejowych na Sardynii

mapka połączeń kolejowych Sardynia

mapka połączeń kolejowych Sardynia

Drugą opcją są autobusy , niestety i tutaj komunikacja odbiega daleko od ideału , brakuje połączeń bezpośrednich z wieloma interesującymi miejscami , do tego komunikacja przynajmniej poza szczytem sezonu ma bardzo niską częstotliwość ,  sama więc  straciłam dość dużo czasu na dotarcie do poszczególnych miejsc .

Jednak nie myślcie , iż tak łatwo jest uzyskać informacje o połączeniach autobusowych. Sama po dłuższym poszukiwaniu w internecie oraz email do 2 różnych biur ARST , Sardynia bowiem jest u nich podzielona na regiony , zdobyłam link do szukania połączeń , który w moim przypadku doskonale się sprawdził , oprócz trasy należy także wyszczególnić dzień w jakim chcemy jechać , gdyż rozkład w dni robocze i weekendy znacząco się różni.

Oto link do rozkładu na którym można sprawdzić połączenia zarówno autobusowe jak i kolejowe ARST. http://www.arstspa.info/get1.html

Moja trasa po Sardynii wyglądała jak na mapce poniżej , miałam niecałe 7 dni , więc starałam się je wykorzystać w najbardziej optymalny sposób: otwórz link poniżej:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zXVSZ93d5Lb4.k2obq8rVgRss

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii SARDYNIA 2015 i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s