Essaouira- niebiesko mi

Podróż  z Marrakeszu  do Essaouira  trwa 3h , tym razem 90% pasażerów , to turyści . W drodze zatrzymujemy się na jeden dłuższy przystanek. Jeśli chodzi o trasę , bardzo ładne widoki są zaraz po wyjeździe z Marrakeszu , można podziwiać góry Atlas.

widok z autobusu na góry Atlas

widok z autobusu na góry Atlas

Po drodze mijam też wiele plantacji , gdzie wyrabia się olej arganowy- zwany płynnym złotem Maroka. Do Essaouira docieram koło 20h , jest już ciemno. Autobus zatrzymuje się na terminalu Supraturs , okolica przynajmniej w nocy wygląda z serii, cicho wszędzie , głucho wszędzie- mało ciekawa wizja.  Mimo , iż w innych miastach Maroka , ogólnie było ciepło czy wręcz gorąco , to tu w Essaouira daje się we znaki zimny wiatr. Nie znając miasta , mając mało czasu i po ciemku decyduję się na taxi  , kierowca po drodze zawozi innego pasażera  , więc wygląda jakby mnie zawoził dalej niż w rzeczywistości. Zostawia mnie przy Gare Routiere . Wchodzę więc do pierwszego hotelu , który nie wygląda na drogi ,nazywa się Melilia, ma teoretycznie 2 gwiazdki , choć ja bym się zastanowiła nawet nad jedną . Recepcja to raczej przechodni salon z Tv , okazuje się , że to hotel rodzinny ,  wygląda , iż jestem jedynym gościem w tym obiekcie.Dostaję pokój skromny i nie za czysty , to tylko jedna noc pocieszam się . Następnie wychodzę na mały rekonesans , jednak nie widzę nic , gdzie można by coś zjeść. Jest kilka barów , jednak są to bardziej pijalnie herbaty niż restauracje , wszędzie sporo mężczyzn, poddaje się więc i rezygnuję z kolacji. Zachodzę jeszcze na sąsiedni Gare Routiere by zerknąć jak ma się sprawa powrotu do Marrakesz busem u innego operatora . Jest kilka firm przewozowych , które realizują ten kierunek , jednak wszystkie okienka pozamykane. Wracam więc  do hotelu , tu mam dość interesującą ponad godzinną pogawędkę z synem właściciela  ,  dowiaduję się , iż islam nie jest obowiązkowym rygorem , a kobiety ubrane od stóp do głów , to tylko pozory wierności i czystości , dowiaduję się również , iż  rozwody są najnormalniejszą sprawą we współczesnym Maroku , kobieta także ma szansę powtórnie wyjść za mąż. Reasumując rozmawiamy o tematach ,które przewodniki zalecają omijać : religia czy także sprawa Sahary Zachodniej . Następnego dnia  z samego rana udaję się do biura Supraturs , muszę trochę poczekać , dopiero  koło 9h zjawia się pracownica biura , z bijącym sercem pytam o bilet na dziś jeszcze. Na szczęście jest miejsce na 15h.Mam więc niewiele czasu na zwiedzanie , choć  nie ma aż tyle do obejrzenia. Dziś dopiero widzę , iż dworzec Supraturs jest praktycznie przy wejściu do starej medyny. Medyna jest otoczona murami ,stąd więc poprzedniego dnia wieczór byłam tak zdezorientowana i nie dostrzegłam , iż stare miasto miałam pod nosem. Dziś niestety prawie wszystko pozamykane , święto państwowe . Medyna więc wygląda na opustoszałą , zamiast kramików emanujących bogactwem kolorów , jak to było w innych  starych medynach , widać brud i śmieci. Budynki są pomalowane na niebiesko , jednak odświeżenia nie zaznały zapewne od wielu lat. Mimo to , i tak jest dość przyjemnie , przynajmniej nikt nie męczy , można spokojnie pospacerować , jednak też nie poświęcam nadmiaru czasu na spacery medyną , przyjechałam tu w końcu by poczuć powiew oceanu w Afryce.

Essaouira stara medyna

Essaouira stara medyna

Essaouira stara medyna

Essaouira stara medyna

Essaouira stara medyna

Essaouira stara medyna

Essaouira stara medyna

Essaouira stara medyna

Z medyny wyruszam w stronę portu , wszystko jest w zasięgu ręki. Port jest pusty , kręci się kilku podejrzanych typków , więc zachowuję sporą ostrożność.  Widać  ogromną liczbę niebieskich łódeczek i kilka większych kutrów , które są w trakcie naprawy.Port , choć mały wygląda bardzo malowniczo , na pewno warto tu zajrzeć.

Port Essaouira

Port Essaouira

Port Essaouira

Port Essaouira

Ostatnim już punktem w Essaouira jest plaża. Jest piękna , długa , piaszczysta , są na niej skupiska mew , jak i wielbłądy , które przyprowadzili tu jako atrakcja turystyczna. Spaceruję dość długo plażą , rozkoszując się widokami , ciepłymi promieniami słońca , szumem oceanu.. tego wszystkiego mi brakuje w Polsce.. a tu na tym skrawku afrykańskiej ziemi może nie jest idealnie  , ale ciepło słońca i szum oceanu nastrajają bardzo pozytywnie.. W sumie to dziś już moje pożegnanie z tym kontynentem … jutro o świcie już będę w samolocie relacji Marrakesz- Piza.. a stamtąd dalej do Pl…..

Plaża Essaouira

Plaża Essaouira

Widok na Essaouira

Widok na Essaouira

wielbłądy na plaży

wielbłądy na plaży

Na plaży w Essaouira

Na plaży w Essaouira

Na pewno ta podróż zburzyła we mnie część stereotypów jakie wiele ludzi ma odnośnie Maroka . Muszę przyznać miałam pewne obawy przed tą podróżą , świat islamu jakby nie było budzi w nas sporo różnych skojarzeń , często niezbyt pozytywnych. Po raz kolejny podpisuję się pod stwierdzeniem .. boimy się tego czego nie znamy .. jednak zdecydowanie warto swoje poglądy skonfrontować z rzeczywistością i nie tracić przez lęk wielu cennych rzeczy jakie możemy przeżyć podróżując. Podróżowanie jest piękne , przenosi w inny wymiar, sprawia , że marzenia o dalekich lądach nabierają prawdziwych kolorów , a po powrocie zamykając oczy mogę znów poczuć piasek Sahary wkradający mi się za kołnierz , zapach egzotycznych potraw przyprawionych szafranem , cynamonem czy miętą…słyszeć tętniące życiem jedyne w swoim rodzaju Jemaa el Fna.. czy muezina  wzywającego  do modlitwy .

Informacje praktyczne

*** autobus Marrakesz- Essaouira -80MAD ( 32 Pln)

*** hotel Melila Essaouira  bez śniadania 100 MAD  ( 40 Pln)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii MAROKO 2014 i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s