Maroko- zimny kraj gorącego słońca

Maroko nazywam ” Afryką dla początkujących” , geograficznie to już Afryka , jednak kulturowo i geograficznie bliżej im do Europy niż do czarnego lądu , od Hiszpanii drogą morską dzieli go zaledwie 30km , poza tym na jego obszarze mamy hiszpańskie jednostki administracyjne Ceuta i Melila.

Do Maroka możemy dotrzeć promem z Hiszpanii , szybki prom Tarifa-Tanger Ville  www.frs.es   cena koło 40eur w jedną stronę lub ewent. Algeciras-Tanger-Med. czy Ceuta / Melila . Zaletą promu z Tarifa jest to , iż płynie koło 40 min i przystań jest w samym mieście Tanger , gdy z Tanger Med.  trzeba dojechać koło 50km do Tanger Ville.

Inną opcją jest przelot samolotem , najtaniej  można się tam  dostać Ryanairem , który oferuje połączenia z wielu miast europejskich tj. Paryż, Barcelona, Bergamo, Piza , Londyn etc Inne opcje to np. Vueling z Hiszpanii czy Easy Jet z Berlina .

Jednostką monetarną jest dirham , kurs na październik 2014 to 1 usd=8,5 dirh 1 eur= 10,8 drh. Bankomaty/ punkty wymiany  są ogólnie dostępne.

Jeśli chodzi o transport mamy do wyboru – pociągi , standard podobny do polskich , obejmują północne i wschodnie wybrzeże , można też dostać się  pociągiem z Fes przez Casablankę do Marrakesz -podróż trwa koło 10h – autobusy , jest ich duży wybór  , aczkolwiek najbardziej punktualne i czyste to CTM czy Supratours.

CTM ma swoją stronę internetową  www.ctm.ma  , gdzie z min 72h wyprzedzeniem można zakupić bilet przez internet  płacąc zagraniczną karta bankową – petit taxi czyli małe taxówki , kursy po mieście zazwyczaj nie są drogie, trzeba się targować -grand taxi czyli duże taxówki , z tych akurat nie korzystałam .

Czas lokalny- godzinę do tyłu w stosunku do polskiego czasu letniego

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii MAROKO 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s