Funchal i okolice

DZIEŃ 4- 25.12.2013

W Portugalii jak wszędzie w Europie świętuje się Boże Narodzenie , w związku z tym nie kursują autobusy , atrakcje turystyczne są zamknięte, pozostaje nam spacer uliczkami Funchal , przejście nad morze , jest ciepło koło +18 więc momentami  chodzę tylko w T shircie… Pierwsze wrażenie dzisiejszego dnia jak i dni kolejnych to bogactwo zapachów , Madeira kwitnie.. zgodzę się z tym , iż jest to kraina wiecznej wiosny.Zaskakuje mnie też liczba szopek Bożonarodzeniowych  na ulicach , w niektórych są nawet żywe zwierzęta , oto jedna z nich

szopka Bożonarodzeniowa na wolnym powietrzu

szopka Bożonarodzeniowa na wolnym powietrzu

Tego dnia udaje nam się wstąpić na fragment mszy  ,zostajemy przez chwilę , na sam koniec ksiądz wychodzi  pożegnać wszystkich wiernych życząc im Wesołych Świąt , nawet i ja wymieniam życzenia z księdzem , tyle, że ja po polsku zamiast tradycyjnego ” Boas Festas”.

kościół św Jana w Funchal wnętrze

kościół św Jana w Funchal wnętrze

Obok kościoła znajduje się ratusz i plac  ratuszowy.

ratusz w Funchal

ratusz w Funchal

Zmęczeni chodzeniem udajemy się na obiad do jednej z nielicznych otwartych restauracji , dość swojskie lokum z dobrym jedzeniem i smacznym winem stołowym. Obok nas siedzi para  starszych  Anglików i nie wiedząc kiedy zaczynamy z nimi rozmawiać  , okazują się ciekawymi ludźmi i rozmowa się przedłuża .Potem jeszcze chodzimy wzdłuż morza i uliczkami miasta.. wstępujemy do katedry , która okazuje się jak dla mnie mniej wystawna niż  kościół  Św Jana w którym byliśmy.

DZIEŃ 5 -26.12.2013

Wreszcie możemy coś ruszyć ze zwiedzaniem , nasz gł. cel dziś to wyjazd kolejką linową ponad miasto Funchal. Podróż do Monte  trwa 20 min (dojeżdża w okolicę także miejski autobus , jednak wiadomo wrażenia z wjazdu kolejką ciekawsze).

kolejka linowa Funchal-Monte

kolejka linowa Funchal-Monte

Kupujemy bilet w jedną stronę, na samej górze znajduje  się min. zespół zamkowy Monte + ogrody egzotyczne,nie decydujemy się jednak , udajemy się do pobliskiego kościółka który góruje nad resztą  , obok przy kościółku jedna z typowych atrakcji Madeiry , zjazd sankami po asfalcie.

Sanie są dwuosobowe i pchane z obu boków przez mężczyzn w specjalnych butach umożliwiających hamowanie . Trasa liczy koło 2km i zjazd trwa 15 min aprox. Nie korzystamy  , a  jedynie przez chwilę przyglądamy się turystom którzy zdecydowali się skorzystać z atrakcji.

zjazd saniami po asfalcie

zjazd saniami po asfalcie

Następnym naszym celem w dniu dzisiejszym jest Ogród Botaniczny w Funchal . Są dwie opcje dostania się tam z Monte : jedna z nich to piesza wędrówka szlakiem poprzez  gęstwinę lasów do  celu , jednak jest to opcja dość czasochłonna , czas przejścia około 2h , druga opcja to  kolejka linowa  .Ostatecznie decydujemy się na wagonik kolejki.

Przyznam , że Ogród Botaniczny był wart zobaczenia  , oprócz gatunków drzew i krzewów   z różnych stron świata, jest także część poświęcona  roślinom użytkowym jak sałaty , zioła , pomidory czy nawet bananowce.. duże wrażenie zrobił nam mnie dział kaktusów i sukulentów , ich duże rozmiary oraz fakt ,iż wiele nich  miało ponad 40 lat , ogród został bowiem założony w 1960r.Oprócz roślinności  znajduje się tam okazała kolekcja ptaków , gł. papug różnego rodzaju  , choć nie tylko , bardzo mi się to podobało.

Po zwiedzeniu Ogrodu schodzimy w dół do miasta – jakieś 40 minut piechotką  , następnie już tylko obiadokolacja w jednej z knajpek na ulicy Santa Maria , mały spacer po mieście a na koniec spacer Parkiem w Funchal , który króluje prawie nad samym morzem .Ponizej fotki z miasta Funchal

 

Funchal widok od strony morza

Funchal widok od strony morza

 

 

urokliwe uliczki Funchal

urokliwe uliczki Funchal

 

Funchal-zabytkowy statek u wybrzeży

Funchal-zabytkowy statek u wybrzeży

Informacje praktyczne:

-wyjazd kolejką z Funchal do Monte -10 eur w jedną stronę

-zespół zamkowy Monte +ogrody egzotyczne -wstęp 10 eur

-zjazd saniami Monte-dla 2 osób 30 eur za sanie lub dla 1 osoby 25 eur

– łączony bilet na przejazd kolejką  w jedną stronę z Monte  do Ogrodu Botanicznego + wstęp do niego -13 eur od osoby.

Ten wpis został opublikowany w kategorii MADEIRA 2013 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s