U źródeł najsłynniejszego uzdrowiska b. ZSRR

DZIEŃ 4- 10.09.2013 

Kolejnym moim celem  jest miejscowość Borjomi wraz ze słynnymi  wodami mineralnymi o tej samej nazwie  .Na początek kilka słów wprowadzenia..

Ze względu na uzdrowiskowe walory wydobywanej tutaj wody ,miasto stało się kurortem , gdzie chętnie  przyjeżdżali prominenci z Rosji, jednak lata świetności ma ono już dawno  za sobą  . Woda wydobywana tutaj  ma  charakterystyczny smak, jednak to nie jedyny walor Borjomi . Jest ona stosowana  przede wszystkim w leczeniu chorób naczyniowo – sercowych oraz w schorzeniach jelitowo – żoładkowych, a także cukrzycy i kamicy nerkowej.

Prawo do marki Borjomi stało się przyczyną wielu konfilktów gruzińsko-rosyjskich  . W  2006r Rosja- która dotąd była głównym odbiorcą , narzuciła embargo na import wody .Ostatecznie choć może to zabrzmieć paradoksalnie , marka Borjomi została sprzedana na rzecz   rosyjskiej firmy inwestycyjnej Alfa-Group,która to posiada większościowy pakiet akcji .

To na tyle , jeśli chodzi o wzmianki historyczne… ostatecznie zdecydowałam , iż spędzę dwie noce w Borjomi , oprócz spróbowania  najsłynniejszej w Gruzji wody mineralnej   koniecznie chciałam odbyć podróż zabytkową kolejką wąskotorową z Borjomi do Bakuriani.

Mój hostel mieścił się praktycznie naprzeciw przystanku , skąd odjeżdżały marszrutki, właściwie słabo go widać było z głównej drogi ,nie miał nawet nazwy pisało jedynie Hostel.Trzeba było podejść kawałek do góry i lekko skręcić w lewo .

Właścicielka okazała się kobieta w średnim wieku pracująca naprzeciw  w jakiejś przychodni lekarskiej , nie mówiła niestety po angielsku .Oprócz 3 polskich gości , którzy zajmowali jeden pokój , pozostałe miała wolne , stąd zapłaciłam tylko za 1 osobę a nie np za 3 , jak to przewidywała pojemność pokoju. Jedyny minus noce dość chłodne , ale dało się wytrzymać.

Samo miasteczko poza Parkiem Zdrojowym nie ma nic ciekawego ,choć jego położenie w otoczeniu gór nadaje mu ciekawy charakter.

W okolicy natomiast  jest Narodowy Park Borjomi -Kharagauli, jednak na wyprawę do Parku trzeba być dobrze przygotowanym , ciekawe trasy wymagają nocowania na terenie parku , poza tym mój  ograniczony czas od razu wykluczał tą opcję

 

miasteczko Borjomi

miasteczko Borjomi

Skupmy się jednak na tym co udało mi się zobaczyć ,rano wyruszam w kierunku stacji kolejki wąskotorowej na drugim końcu miasta  , którą zamierzam dojechać do Bakuriani , dostaję instrukcje od właścicielki hostelu , ponoć są dwa pociągi dziennie pierwszy o 6.30 a drugi o 11h , odcinek 32km pociąg pokonuje w aż około 2,5h  .

Niestety po przyjściu na stację widzę , iż nie ma ani żywej duszy , kasy też pozamykane , nie wygląda więc to dobrze , pytam 3 różne osoby i dostaję 3 różne odpowiedzi , w tym taką, iż ten pociąg w ogóle już nie kursuje . Ostatecznie decyduję się na taxi , gdyż niestety czas nagli . Trasa sama w sobie dość malownicza , bardzo zalesiona , jednak same miasteczko Bakuriani nie ma nic ciekawego , nie ma nawet praktycznie , gdzie coś zjeść , wszystko pozamykane poza małym kioskiem sprzedającym chapachuri , placki te można kupić praktycznie wszędzie .

panorama Bakuriani

panorama Bakuriani

Męczę jednak taksówkarza by mnie zabrał na stację kolejki wąskotorowej , którą to miałam przyjechać  , bowiem nie chcę dać za wygraną .Proszę by dopytał człowieka obsługującego stację o ten pociąg i ponoć o 14h ma odjeżdżać  z powrotem do Borjomi , jednak po dotychczasowych doświadczeniach wciąż wątpię , aż zauważam informacje turystyczną , kobieta mówi dobrze po angielsku i dopiero teraz się uspokajam wierząc , że mogę wrócić kolejką z powrotem .Odprawiam ,więc taksówkarza. Czekam  i czekam z niecierpliwością , aż w końcu wyłania się  moim oczom kolejka , która właśnie musiała o 11h odjechać z Borjomi .Pociąg ma 2 wagony , pierwszą i drugą klasę  , wszyscy praktycznie pakują się do 2 klasy , nawet Niemieccy turyści , wagon bowiem jest bardziej zabytkowy , tyle , że nie posiada klimatyzacji.

lokomotywa zabytkowego pociągu Borjomi-Bakuriani

lokomotywa zabytkowego pociągu Borjomi-Bakuriani

 

wagon zabytkowego pociągu Borjomi-Bakuriani

wagon zabytkowego pociągu Borjomi-Bakuriani

Odjazd następuje tuż po 14h i koło 17h znów jestem na dole w Borjomi. Podróż faktycznie przebiega przez gęstwinę lasów , momentami wyłaniają się szczyty pobliskich gór , sama miejscowość Bakuriani leży na wysokości 1700m . Pociąg ma kilka przystanków , dojeżdża do małych wiosek usytuowanych praktycznie na polanach lasów. W każdym razie przejażdżka była warta mojego uporu  .

Po powrocie do miasta wyruszam do Parku Zdrojowego , jest naprawdę ładnie utrzymany , sporo zieleni i przez całość wzdłuż płynie górski potok , przy samym wejściu do parku jest źródełko słynnej z czasów ZSRR wody Borjomi , ludzie przychodzą napełniając butelki , ja też mam małą butelkę z sobą , najpierw jednak próbuje smaku wody. Muszę przyznać , iż ma specyficzny smak i zapach, który w pierwszym momencie raczej nie przypada do gustu , wynika to pewno z dużej liczby minerałów.  A oto właśnie samo źródełko.

 

źródło wody mineralnej Borjomi

źródło wody mineralnej Borjomi

Przy wejściu do Parku jest też mini kolejka linowa , czynna od 10h do 22h. Można nią wyjechać na samą górę i spojrzeć na Park i miasto z dużej wysokości , Park bowiem otaczają góry . Oczywiście korzystam z okazji i wsiadam do wagonika

kolejka w Parku Zdrojowym Borjomi

kolejka w Parku Zdrojowym Borjomi

Na samej górze ładny widok , jest też opcja przejścia do kapliczki  , jednak nie decyduje się bo jest już późno .

widok z góry na okolice Borjomi

widok z góry na okolice Borjomi

 

Informacje praktyczne

-hostel w Borjomi naprzeciw przystanku marszrutek 20 lari ( 40 pln)od osoby noc, jednak pokoje są 3 osobowe

-taxi Borjomi – Bakuriani-Borjomi 20 lari (40pln)

-pociąg Borjomi – Bakuriani zwany ” kukuszką” wagon 2 klasy 2 lari(4 pln)

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii GRUZJA 2013 i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s